
Kymmenes Kotikatu365-kerrostalo rakentuu TA-Asumisoikeus Oy:lle
Kuopion Hatsalan Kotikatu365-korttelissa on käynnistynyt Asumisoikeus Oy Hannes Kolehmaisen katu 17b:n rakennustyöt. Kohteeseen rakentuu 34 asumisoikeusasuntoa vuoden 2025 aikana.
Kotikatu365 Lipporannan joulujuhla pistettiin taas pystyyn asukkaiden yhteistyöllä. Perjantai-iltana lähes 70 lipporantalaista kokoontui jouluisesti koristeltuihin yhteistiloihin viettämään mukavaa iltaa, josta ei ohjelmaa eikä herkkuja puuttunut. Juhlatunnelmasta nauttivat kaikenikäiset asukkaat vauvoista vaareihin.
Kotikatu365-operaattorin tarjoaman joulupuuron lisäksi pöydät notkuivat monenlaisista asukkaiden valmistamista suolaisista ja makeista herkuista. Melkoisia leipureita nuo lipporantalaiset!
Illan ohjelmassa oli niin stand up -komiikkaa, lauluesityksiä ja yhteislaulua kuin erilaisia hauskoja leikkejä ja pelejäkin. Ja totta kai itse joulupukki lennähti Lipporantaan ilahduttamaan erityisesti pienimpiä asukkaita.
Kiitos tilaisuuden ja sen ohjelman suunnittelusta ja organisoinnoista kuuluu juhlatoimikunnalle, jossa oli mukana aktiivisia asukkaita sekä Kotikatu365-palvelukoordinaattori Anu.